sgrada s mnogo klimatici

Любопитни факти за климатиците

Може би е трудно за вярване, но системите за охлаждане съществуват от много време насам. Историята на климатиците датира от над сто години. От тогава досега сме били свидетели на всякакви иновации и подобрения в тази област. Независимо дали става въпрос за дома, или офиса, системите за отопление и охлаждане представляват неизменна част от нашето ежедневие. Въпреки това може би има неща, които не знаете за тях. В следващата статия ще споделим с вас няколко любопитни факта за климатиците.

Колко е струвал първият климатик?

Преди няколко десетилетия семействата, дръзнали да закупят климатична система, не били много. Причината се кореняла в цената. „Късметлиите“ е трябвало да похарчат между 10 000 и 50 000 долара за едно такова устройство. В наши дни това би било еквивалент на 120 000 – 600 000 долара – неприлично голяма цифра, която малцина биха могли да си позволят. За щастие, съвременните климатици имат далеч по-постижими суми. В зависимост от желания клас се предлагат както евтини, така и по-скъпи модели, но не и на стойността на цял имот. Цената варира между 800 и 6000 лева, а с нея и функциите на уреда. Ако се интересувате от достъпни цени, разгледайте климатици Eclima – https://eclima.bg/ , където по-бюджетните модули не отстъпват по качество на другите системи. Те притежават всички основни характеристики на една съвременна система като висока икономичност, тишина, модерна филтрация, Wi-Fi управление и самопочистваща програма. Не се налага да правите компромис с важни режими, защото дори евтините инвертори предлагат всичко най-необходимо за ефективна работа.

Какво общо имат климатиците с продължителността на живот?

Климатикът се свързва с по-дълъг живот. Проучване на Харвардския университет е установило, че хората от региони, където средната дневна температура надвишава 50°C, живеят по-дълго от обитаващите по-хладни райони.

Това е така, защото изобретяването на този уред е направило някои части на света обитаеми. Например животът в градове като Дубай и Лас Вегас, които са заобиколени от пустини, би бил немислим без ефективна климатизация. Причината техните икономики да процъфтяват въпреки неблагоприятните метеорологични условия е контролът на температурата посредством инверторни климатици. В Дубай 70% от разходите на домакинствата за електроенергия се изразходват за охлаждане. А в Лас Вегас минимум 90% от новите жилища разполагат с климатици. Същото е валидно и за други градове по света като Сингапур, Тексас и Хонконг.

Летните ваканции датират от времето преди климатиците

Преди появата на механичното охлаждане летата се усещали значително по-горещи, отколкото днес. Повечето училища имали дълги летни ваканции, които първоначално били замислени като почивка от горещото време. Тъй като жегите правят ученето и престоя в час неприятни, се е наложило хората да намерят решение на проблема. Богатите семейства използвали това време, за да избягат от горещините в летните си къщи около езера и други водоеми.

kolko e sryval pyrviqt klimatik

В наши дни тази традиция се е превърнала в право на всички деца, но си струва да си припомним колко различен би бил животът ни, ако нямаше климатик.

Каква е връзката между летните блокбъстъри и климатиците?

През 20-те години на миналия век летата в Америка били непоносими, а кината – не особено приятни за посещение. Всичко това се променило през 1925-а, когато Уилис Кериър, изобретателят на климатика, монтирал своята система в театър „Риволи“ на Таймс Скуеър, Ню Йорк. След това други киносалони последвали примера му. В един момент киното започнало да се ползва като бягство от жегата. Към него се стичали тълпи, създавайки феномена, известен като летен блокбъстър.

Как климатиците променят архитектурата на сградите

Една от най-забележителните промени, които климатиците внасят в живота ни, е промяната на архитектурата на сградите. Високите сгради вече са напълно възможни, защото могат да се охлаждат с централни системи, вместо всеки апартамент да ползва отделно тяло. Това позволява по-голяма икономичност и пестене на енергийни ресурси.

Този уред също така позволява на архитектите да включат енергийна ефективност в своите проекти, без да жертват комфорта или стила. Това означава, че климатиците могат да ни помогнат да изградим по-екологични сгради, без те да бъдат горещи като оранжерии.

Google+ Comments